Garść książek #23

Sekret prawie byłego męża (Aneta Jadowska)
Agata jedzie na spotkanie z wydawcą w Warszawie, podczas gdy Nina i Zuza zostają w Ustce, a dokładnie to w domu Niny w Zapadłem odziedziczonym po Luli. W pierwszej części trup ścielił się mnogo, tutaj wywędrowuje aż do sadu dziewczyn za domem, a znajduje go Getri, która jak się okazuje, ma kryminalną przeszłość i zaszłości z policją. Śledztwo wskazuje na to, że prawie byłego męża zamordowała Agata, której przez kilka godzin nie można było namierzyć telefonami. Gracje muszą wziąć sprawy w swoje ręce, inaczej najstarsza z nich pójdzie siedzieć. Nina mierzy się z oczekiwaniami Roberta w kwestii ich związku, a Zuza toczy walkę z chamskim wydawcą. O ile audiobook drugiej części był dla mnie niestrawny, w papierze pochłonęłam niemal na raz. Czekam na trzecią i ostatnią część historii Gracji z Ustki. Może nadrobię poprzednią trylogię kryminalną Jadowskiej, o ile znajdę w papierze tanio.


Queens of the Crusades: Eleanor of Aquitaine and her Successors (Alison Weir)
Eleonora Akwitańska, której imponujący życiorys od dawna fascynuje badaczy historii, po raz kolejny zaskakuje czytelnika dokonaniami na angielskiej arenie politycznej, obejmującej tereny Wysp oraz posiadłości na terytorium współczesnej Francji. Oprócz jej losów, Alison Weir bierze na tapet także jej następczynie: żonę Ryszarda Lwie Serce, Berengarię z Navarry, która jak się okazuje, kłóciła się o należności po śmierci męża, uprzykrzając życie zarówno Janowi bez Ziemi, jak i ówczesnemu papieżowi. Śledzimy także losy Isabelli z Angoulême, która bardzo wiele krwi napsuła swemu synowi, Henrykowi III, jak również francuskiemu królowi. Kolejna królowa, Alienor z Prowansji, wprowadziła na mężowski dwór wiele modnych i kosztownych zbytków, dodatkowo ściągając nie jedno, a dwa ugrupowania walczące o władzę wokół Henryka III do tego stopnia, że baronowie angielscy spiskowali z jego synem Edwardem i prawie doprowadzili do buntu oraz detronizacji Henia. Ostatnia królowa, którą poznajemy na kartach tej świetnej książki to Eleanora z Kastylii, żona Edwarda I, będąc 18 ciężarna, ustanowiła tym samym rekord, którego nawet Wiktoria I nie pobiła. Trwający 18h audiobook czyta Esther Wane, wciągająca opowieść o 5 królowych angielskich. Jest to druga z czterech książek traktujących zbiorowo brytyjskie monarchinie, choć bardzo obszerne (audiobooki mają ok 20h), to niesamowicie porywają, zabierają czytelnika w podróż w czasie na dwory angielskie i francuskie XII, XIII i XIV wieku. Mało opisów tła czyli np. wydarzeń w Walii, Irlandii, Szkocji, europejskich sąsiadów ówczesnego królestwa Francji czy wydarzeń na krucjatach, ale za to skrupulatna wyliczanka kosztów życia i utrzymania panującej pary, która we władaniu miała nie tylko Anglię, ale i posiadłości Plantagenetów na kontynencie. 
Link do bazy lc: Queens of the Crusades


Queens of the Age of Chivalry: England's Medieval Queens (Alison Weir)
Kontynuacja Queens of the Crusades, czytana przez tę samą lektorkę Esther Wane. Wydawała mi się ta część nudniejszą, gdyż zawiera więcej wyliczanek kosztów utrzymania dworów króla, królowej i ich dzieci, a mniej zarysu tła politycznego, tak istotnego dla kontekstu podejmowanych przez angielskich monarchów decyzji - wagi tak wielkiej, że nieomal doprowadzających do zagłady dynastii. Znów mamy 5 królowych, których życiorysy Alison Weir bierze pod lupę, od Marguerite Francuskiej, drugiej żony Edwarda I, która swojego małżonka przeżyła. Później mamy bardzo obszerną część książki poświęconą Izabelii Francuskiej - córka Filipa Pięknego (tego, co spalił na stosie templariuszy) zwana była Wilczycą z Francji. Dla mnie osobiście najciekawsza cześć za sprawą Maurice Druona, który Izabelę portretował w cyklu "Królowie Przeklęci" - porównywałam na ile informacje badaczki Alison Weir zgadzały się z fantazją Druona, tak wychwalanego przez George'a R. R. Martina. Po Izabeli przychodzi kolej na Philippę of Hainault, żonę Edwarda III - której imienia nigdy nie mogę spamiętać. Izabela nie znika ze sceny politycznej, gdzieś tam w tle powraca po śmierci męża i kochanka na dwór syna i wpływa na politykę angielską XIV w. Edwardowi III zdarzyło się tak, że jego syn, zwany Czarnym Księciem, zmarł przed objęciem tronu, na którym po śmierci Edzia zasiadł wnuk - Ryszard II, który był podejrzewany jak jego przodek Edward II o homoseksualizm lub biseksualizm. Autorka przybliża biografię dwóch małżonek Ryszarda, który ostatecznie został zamordowany: Anny z Bohemii (która ma polskie korzenie za sprawą Kazimierza Wielkiego) oraz Isabelli z Valois (córka Karola Szalonego), która jako dziesięciolatka siłą rzeczy nie mogła urodzić następcy tronu. 
Link do bazy lc: Queens of the Age of Chivalry


Komentarze