Garść książek #11

Księżna Daisy. Pani na zamkach w Książu i Pszczynie - Iwona Kienzler

Kolejna z wielu książek Iwony Kienzler, tym razem o postaci dosyć współczesnej, bo urodzonej w XIX wieku. Daisy, bo o niej mowa, zmarła w trakcie drugiej wojny światowej. Nim została księżną pszczyńską, była angielską arystokratką, która obracała się w kręgach rodziny królewskiej. Mając w drzewie genealogicznym angielskich królów, Daisy stała się idealną kandydatką na żonę księcia Jana Henryka XV Hochberga. Wyjątkowo szybko wysłuchałam audiobook na Storytel czytanego przez niezastąpioną Elżbietę Kijowską. W Książu byłam lata temu (dokładnie 12) i już wówczas zainteresowałam się historią Daisy. To trochę taka niesamowita postać historyczna, o której nigdy nie wspomina się w szkole (tak jak o armadzie Zheng He). A szkoda, bo choć życie prowadziła ekstrawaganckie, to jednocześnie odmieniała los biednych ludzi mieszkających na ziemiach jej męża. 


Daughters of Chivalry: The Forgotten Children of King Edward Longshanks - Kelcey Wilson-Lee

Edward I Długonogi to ten z królów przedstawiony m.in. w "Braveheart Waleczne Serce" i "Królu wyjętym spod prawa". Na lekcjach historii, o ile nauczyciel wspomina cokolwiek (gdy prowadzi fakultety z zakresu rozszerzonego) o historii Anglii, słyszymy jedynie o Edwardzie I i jego następcy, Edwardzie II (który zginął w szczególnych okolicznościach). O córkach, które przecież były obecne w życiu władców, nie dowiadujemy się w okresie nauki szkolnej niczego. By bliżej zapoznać się z drzewem genealogicznym Plantagenetów, dobrze jest poznać pełen obraz wydarzeń, jakie wówczas rozgrywały się na Wyspach i w Europie. Z pomocą przychodzi Kelcey Wilson-Lee - historyczka specjalizująca się w średniowiecznej Wielkiej Brytanii, która przybliża nam życie Eleonory, hrabiny Bar, Joanny, hrabiny Hereford, Małgorzaty, księżnej Brabandu, mniszki Marii i Elżbiety, hrabiny Hereford. Wszystkie z nich miały pośredni i bezpośredni wpływ na politykę swojego ojca, a także apelowały (za jej życia) do matki o pomoc dla tych, którzy szukali wstawiennictwa u księżniczek. Kelcey Wilson-Lee przedstawia nam poszczególne lata, omawia szczegółowo wydarzenia w Europie i opisuje (bazując na zapiskach z okresu panowania Edwarda I i zachowanej korespondencji) jak wyglądało życie królewskich córek na przełomie XIII i XIV wieku.


Seven Wonders of the New World: A Captivating Guide to the Great Wall of China, Colosseum, Petra, Christ the Redeemer, Machu Picchu, Taj Mahal, and Chichén Itzá - Captivating History

Krótkie wprowadzenie do historii powstania siedmiu cudów współczesnego świata. O ile Wielki Mur, Koloseum, Statuę Chrystusa Zbawiciela, Taj Mahal, Maccu Piccu, Chichen Itza kojarzymy, o tyle całkiem wypada nam z głowy Petra w Jordanii, w której przecież kręcono "Indianę Jones i ostatnią krucjatę". 

Komentarze